Naujienos

Antrąjį gimtadienį švenčianti Panevėžio plėtros agentūra: mūsų miestas – technologijų žingsniu

2022 01 27


Lygiai prieš du metus mieste įkūrus Panevėžio plėtros agentūrą ženkliai prasiplėtė šios įstaigos veiklos sritys: naujai sutelkta profesionalų komanda ėmė rūpintis ne tik Panevėžio turizmu, bet ir verslo aplinka, įvaizdžio formavimu, strateginės regiono Pramonė 4.0 krypties vystymu. Panevėžys vis drąsiau žengia išmaniųjų technologijų kryptimi, o miesto savivaldybės inicijuojami pokyčiai sudaro pagrindą technologijų ir inovacijų kartą auginti nuo mažų dienų.

„Mūsų miestas jau gerokai anksčiau pradėjo siekti ambicingo tikslo – tapti Pramonės 4.0 centru Lietuvoje. Didžiuojamės matydami, kaip įvairios suinteresuotosios šalys – nuo ​​įmonių ir agentūrų iki vietinių švietimo ir mokslo įstaigų – prisideda kuriant klestinčią Pramonė 4.0 ekosistemą Panevėžyje. Šia kryptimi mums dirbti padeda ir Panevėžio plėtros agentūra. Džiaugiamės matydami bendrų mūsų iniciatyvų rezultatus daugelyje miesto verslo aplinkos sričių – nuo ​​šiuolaikiško ir į technologijas orientuoto vaikų ugdymo užtikrinimo iki verslo poreikius atitinkančios infrastruktūros kūrimo“, – sako Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

Robotikos ir STEAM centrai – regiono moksleivių traukos taškai

Panevėžys gali didžiuotis jau trejus metus sėkmingai veikiančiu didžiausiu Lietuvoje robotikos centru „Robolabas“. Į robotikos užsiėmimus čia susirinkę vaikai jau nuo mažų dienų mokosi kurti ir diegti technologijas, pasitelkti inovacijas spręsdami nekasdienius iššūkius.

Dar viena nauja mokslo ir technologijų erdvė Panevėžyje – regioninis STEAM centras. Čia įrengtos specializuotos biologijos ir chemijos, fizikos ir inžinerijos, robotikos ir IT bei dirbtinio intelekto galimybių taikymo laboratorijos. Naujasis centras skirtas Panevėžio regiono moksleiviams, kurie čia atvykę tobulina gebėjimus gamtos, technologijų, matematikos, inžinerijos ir menų srityse. Moderniai įrengtose laboratorijose moksleiviai atlieka įvairius bandymus ir eksperimentus, dalyvauja edukacinėse veiklose.

Vienas iš šio centro tikslų – kurti švietimo bendradarbiavimo ryšius su verslu, kad jų aktualijos pasiektų regiono moksleivius. Vienas sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdžių – Panevėžyje esančios įmonės „Roquette Amilina“ STEAM centrui padovanotas hidroponinis šiltnamis, kuriame moksleiviai inovatyviu būdu gali auginti augalus, sužinoti, kaip šiuolaikines technologijas galima pritaikyti efektyvesniam augalų auginimui. Panevėžio STEAM centras bendradarbiauja ir su technologinių procesų automatizavimo įmone „TPA“, kuri centrui padovanojo praktiniam darbui skirtą įrangą – mokomuosius stendus su „Siemens“ valdikliais. Ateityje tokių kolaboracijų su verslo įmonėmis tikimasi turėti ir daugiau.

„Pramonei vis sparčiau diegiant technologijas, įmonėms tampa vis reikalingesni kūrybingi, imlūs ir  novatoriški darbuotojai. Tokios mūsų miesto įstaigos kaip „Robolabas“ ir STEAM centras sudaro puikias galimybes vaikams mokykloje ir popamokinėse veiklose ugdyti technologinius įgūdžius bei tapti paklausios srities specialistais“, – teigia Panevėžio STEAM centro padalinio vedėja Vaida Šiaučiūnė.

Patyriminis mokymasis atveria kelius į pramonės įmones

Ugdant jaunąją kartą ir siekiant, kad vis daugiau moksleivių kryptingai rinktųsi studijų programas, atitinkančias regiono darbo rinkos poreikius, profesinio orientavimo iniciatyvas vysto ir Panevėžio plėtros agentūra.

Du metus iš eilės didžiulio susidomėjimo sulaukusi iniciatyva „Pamokos matuojasi Panevėžį“ padeda vystytis bendradarbiavimui tarp švietimo įstaigų mokytojų, moksleivių bei miesto įmonių. Mokytojai, dirbdami kartu su verslo atstovais, moksleiviams kuria patyriminius pamokų scenarijus, kurių metu jie iš arti gali susipažinti su įmonių veikla, spręsti iššūkius, su kuriais kasdienybėje susiduria įmonių darbuotojai. Šie pamokų scenarijai vėliau pritaikomi įvairių dalykų pamokose.

Stebint šios iniciatyvos sėkmingumą, Panevėžio plėtros agentūros komanda ieško ir daugiau būdų, kaip moksleivius sudominti darbu miesto pramonės įmonėse. Praėjusiais metais buvo inicijuota ir moksleivių šešėliavimo Panevėžio pramonės įmonėse programa. Jos metu miesto gimnazistams suteikiama galimybė du pusdienius praleisti vienoje iš miesto pramonės įmonių, stebint įprastą ten dirbančio specialisto darbo dieną. Tokios galimybės miesto moksleiviai iki šiol neturėjo, tačiau sėkmingi kitų miestų pavyzdžiai rodo, kad tokios iniciatyvos moksleiviams padeda ne tik iš arčiau susipažinti su mieste veikiančiomis įmonėmis, bet dažnu atveju padeda apsispręsti, kokią specialybę ateityje norėtų ar nenorėtų rinktis.

„Vis striprėjanti mūsų miesto pramonė ir miesto įmonių augimas neabejotinai rodo, kad tiek dabar, tiek ateityje Panevėžyje vis labiau reikalingi technologijų ir inžinerijos krypties specialistai. Panevėžyje turime puikių mokyklų ir gabių mokinių, kuriuos dažnai išgraibsto didžiųjų Lietuvos miestų bei užsienio universitetai ir įmonės. Mūsų tikslas – kad kuo daugiau moksleivių ir studentų savo karjeros kelią tęstų būtent Panevėžyje, o net nusprendus studijų metais išbandyti platesnius vandenis, vėliau vėl grįžtų į gimtąjį miestą ir čia atrastų darbo ir kokybiško gyvenimo galimybes. Todėl bendradarbiaudami su miesto švietimo įstaigomis bei darbdaviais, inicijuojame profesinio orientavimo iniciatyvas, stengiamės, kad moksleiviai kuo geriau pažintų miesto įmones, sužinotų apie čia siūlomas karjeros galimybes, dar prieš renkantis studijų kryptis „pasitikrintų“, ar darbas vienoje ar kitoje įmonėje išties yra mielas širdžiai,“ – sako Panevėžio plėtros agentūros direktorė Monika Miniotaitė.

Senosios ir moderniosios pramonės sandūra

Pramonės miestu tituluojamo Panevėžio statusą pateisina ne tik verslo aplinka ir besiplečiančios įmonės, bet ir mieste sėkmingai vystoma pramoninio turizmo kryptis.

„Apie tai, kad Panevėžys buvo ir yra pramonės miestas, teko girdėti turbūt daugeliui. Mums norisi į pramonę žiūrėti ne tik kaip į verslą ar gamybą, bet atskleisti ją ir kitu kampu – per turistines veiklas, – pasakoja Panevėžio plėtros agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė. – Buvusių miesto gamyklų teritorijas po truputį verčiame į meno erdves, organizuojame renginius pramoniniuose pastatuose, stengiamės, kad vis daugiau mieste veikiančių įmonių taptų atviri turistams. Smagu matyti tiek lankytojų susidomėjimą pramoniniu turizmu, tiek miesto menininkų, įstaigų ir įmonių noru bendradarbiauti.“

Nors savo duris lankytojams po truputį atveria vis daugiau miesto įmonių, atsižvelgiant tiek į epidemiologinę situaciją šalyje, tiek į tai, kad dar ne visos įmonės yra pasiruošusios turistų srautams, Panevėžio plėtros agentūra kartu su virtualios realybės turinio kūrėjų komanda „Iron Cat“ kuria virtualios realybės žaidimą apie Panevėžį.

Žaidimo metu, virtualios realybės akinių pagalba žaidėjai turės galimybę virtualiai apsilankyti trejose miesto įmonėse ir savo akimis pamatyti kaip vyksta kasdienis šių įmonių ir jų darbuotojų gyvenimas. Žaidimo scenarijus kuriamas taip, kad žaidėjams būtų atskleista tiek Panevėžio pramonės istorija, tiek kasdieniai įmonių procesai ir čia gaminami produktai.

„Šis žaidimas – tai vienas iš dviejų mūsų laimėtų ir įgyvendinamų „GovTech laboratorijos“ projektų, padedančių skaitmenizuoti viešąjį sektorių. Neabejojame, kad virtualios realybės žaidimas bus itin patrauklus būdas pažinti miesto pramonę tiek moksleiviams, tiek turistams. Žaidime susijungs senoji ir inovatyvioji miesto pramonės, žaidėjai galės ne tik savo akimis pamatyti, kas vyksta įmonėse, bet ir įgyvendinti įvairias su įmonių produkcija susijusias užduotis,“ – teigia Panevėžio plėtros agentūros rinkodaros projektų vadovė Kamilė Niunevaitė.

Svarbu pritraukti specialistų tiek į miestą, tiek į savo komandą

Agentūros direktorė M. Miniotaitė džiaugiasi, kad efektyviai dirbant su Panevėžio miesto savivaldybe, miesto įstaigomis ir įmonėmis, Panevėžyje atsiranda vis daugiau galimybių įgyvendinti inovatyvias idėjas, organizuoti renginius, į kuriuos aktyviai įsitrauktų tiek miesto bendruomenė ir verslo atstovai, tiek atvykusieji iš kitų miestų ir šalių. Skatinant ir įgyvendinant veiklas, padedančias pritraukti ir ugdyti talentus Panevėžyje, direktorė pabrėžia, kad ne ką mažiau svarbu pritraukti entuziastingus savo srities specialistus ir į agentūros komandą:

„Šiandien švenčiame antrąjį agentūros gimtadienį ir su džiaugsmu žvelgdami į tai, ką jau pavyko nuveikti per pastaruosius 24 mėnesius, drąsiai jaučiamės žinodami, kad ateityje galime imtis dar įvairesnių iššūkių ir padėti Panevėžiui tapti dar patrauklesne vieta gyventi, dirbti, keliauti, kurti inovacijas. Tuo pačiu žinau, kad mūsų agentūros įgyvendinamos iniciatyvos nebūtų pradėtos ir pabaigtos įgyvendinti be mūsų veržlios ir profesionalios komandos, kuri mato Panevėžio potencialą ir nori jį atskleisti kitiems. Šiuo metu agentūroje dirba aštuoni savo srities specialistai, įvairią darbo patirtį sukaupę didžiuosiuose Lietuvos miestuose bei užsienyje: JAV, Filipinuose, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Danijoje, Kinijoje. Įvairialypė patirtis padeda generuoti naujas idėjas ir gerosios patirties semtis žvelgiant ne tik į geruosius didžiųjų Lietuvos miestų, bet ir užsienio patirtį.“

Plačiau susipažinti su naujausiomis Panevėžio plėtros iniciatyvomis galite čia.