Naujienos

Į Panevėžį sugrįžta muzikos, meno ir industrijos festivalis „Iškrovos“

2022 07 18


Liepos 23–30 dienomis Panevėžį ir vėl drebins muzikos ir meno festivalis „Iškrovos“. Jau septintą kartą vyksiantis renginys pakvies dalyvius mėgautis ne tik muzikos ritmais, bet ir parodų erdve. Festivalio dalyvių taip pat lauks dirbtuvės, ekskursijos, paskaitos, filmų peržiūros, muzikiniai interliudai ir kitos veiklos. Šiemet festivalis „Iškrovos“ sujungs gyvą ir elektroninę muziką, tarpdisciplininį meną ir industrinę jėgą.

Prasidėjęs nuo vienos paros trukmės renginio, šiais metais festivalis jau išaugo į visos savaitės trukmės muzikos ir meno fiestą. Prie renginio programos šiais metais prisijungė net 14 gyvos muzikos grupių, 25 elektroninės muzikos atlikėjai ir daugiau nei 30 menininkų eksponuosiančių savo darbus festivalio galerijoje.

Festivalio programą sudaro trys jo dalys. Liepos 23 d. vyks renginio atidarymas: festivalio galerijos erdvėje daugiau nei 30 menininkų eksponuos savo darbus, veiks dvi muzikinės scenos, kuriose vyks gyvos ir elektroninės muzikos pasirodymai. Galerija festivalio lankytojams bus atvira visą savaitę iki pat renginio uždarymo. Renginio uždarymo dieną ir naktį festivalio erdvę užpildys gyvos muzikos scena ir net trys elektroninės muzikos scenos. Renginio vieta – buvusi siuvykla adresu Tiekimo g. 4, Panevėžyje.

Renginiui – išskirtinė erdvė

Panevėžiui vis labiau populiarėjant kaip pramoninio turizmo miestui, vis daugiau pramonės įmonių įsitraukia į kultūrinį miesto gyvenimą, o buvusių gamyklų pastatai vis dažniau tampa išskirtinių renginių erdvėmis. „Iškrovos“ – puikus to pavyzdys. Festivalis kasmet vyksta buvusios siuvyklos patalpose.

Pirmaisiais festivalio rengimo metais septyniasdešimties žmonių minia sutilpo buvusios kavinės patalpose, o kitais metais organizatoriai turėjo pasirūpinti jau ir scena lauke, Panevėžio pramonės rajone – „Gilėnų“ kieme. Ši vieta turi savo istoriją – tai 2008 metais uždaryta pačio Pauliaus Šaparnio mamos siuvykla, kurią sūnus kasmet prikelia naujam gyvenimui. Dviejų aukštų pastatas talpina atominę slėptuvę, sovietinio stiliaus kavinę, siuvyklos patalpas, o viską juosia kiemas – tai erdvės, kuriose savaitei laiko įsikurs parodos, dirbtuvės, gyvos ir elektroninės muzikos scenos. „Iškrovų“ organizatorius Paulius Šaparnis festivalio idėjos gimimo procesą prisimena su šypsena – ji išsirutuliojo Vilniuje, draugams vakarojant Varpinėje suvokus, kad pats laikas muzikos ir meno festivalį organizuoti gimtajame Panevėžyje. Po poros valandų, autostradoje, vaikinai kūrė reklaminį vaizdo įrašą. Vakarėlis vyko jau kitą dieną ir buvo išties sėkmingas – pavyko pritraukti spalvingų, įdomių bei pasilinksminti norinčių asmenybių. Sėkmę patyrę festivalio rengėjai nusprendė iniciatyvą plėtoti ir tęsti kasmet.

„Gimtajam miestui kuriame netradicinę platformą atveždami profesionalių kūrėjų ir atlikėjų iš visos Lietuvos bei supažindiname miesto svečius su Panevėžio meno atstovais“, – teigia renginio organizatoriai. Idėja gimė ne iš noro užsidirbti – organizatorius paskatino jaunimui skirtų renginių stoka Panevėžio mieste. Apsvarstę visus jau vykstančius renginius suprato, jog reikia suteikti alternatyvą pasilinksminimui klubuose suartinant muziką ir meną. Sumanymas pavyko ir žmonės liko patenkinti – dalyvių skaičius kasmet tik auga. Didžiulė pramoninė erdvė leidžia atsiskleisti tiek menininkams, tiek muzikantams, o industriniai pastatai kuria autentišką aplinką, dominančią svečius. ,,Mūsų komandos siekis ne tik suteikti progą susipažinti su miesto industrijos istorija, kultūra ir muzika, bet kartu sukurti unikalią terpę pasireikšti ir jauniems, mažiau žinomiems menininkams iš visos Lietuvos“, – sako organizatoriai. – „Iškrovos“ yra vienintelis tokio pobūdžio ir masto renginys Panevėžio mieste, kuris festivalio metu pritraukia apie septynis šimtus miesto gyventojų ir svečių.“

Daugiau dėmesio kūrybai ir kultūrai

Festivaliui vis augant ir ilgėjant jo trukmei, organizatoriai įžvelgia galimybę festivalio svečiams skirti daugiau dėmesio kūrybai ir kultūrai, bendruomeniškumo svarbai, saviraiškos lavinimui. Šiais metais festivalis bus ilgesnis, todėl progą atsiskleisti turės daugiau kūrėjų, o dalyviai ras kiekvienam skoniui pritaikytą muziką. „Iškrovų“ metu festivalio dalyviai bus kviečiami ne tik lankytis galerijoje bei muzikos scenose, bet ir skirti dar daugiau dėmesio kūrybai ir kultūrai.

Savaitės eigoje vyks analoginės fotografijos paskaitos ir dirbtuvės su fotografu Dan Hermouet iš Prancūzijos, garsų kelionė ir meditacija su gyva muzika kartu su Daumantu Lukošiūnu, dėmesingo įsisavinimo (ang. mindfulness) dirbtuvės „Charge yourself“ su Monika Gritėnaite, analoginių sintezatorių praktiniai užsiėmimai su Aleksandr Akatjev, filmų peržiūros ir kiti užsiėmimai.

Festivalio dalyviai bus kviečiami plėsti akiratį ir apie Panevėžį – „Panevėžys NOW„ komanda kartu su „Gatvės gyvos“ siela, istorijų ir įdomybių medžiotoju Albertu Kazlausku paragins prisijungti prie ekskursijos „Panevėžio pramonės milžinai“, kurios metu bus tyrinėjamas šio miesto industrinis paveldas. „Matome, kad pramonė ir jos paslaptys, tai, kas vyko ar tebevyksta už uždarų gamyklų durų išties intriguoja miesto svečius ir pačius gyventojus. Organizuodami įvairias ekskursijas po miestą pramonės tema, pastebėjome, kad jos visada susilaukia itin didelio susidomėjimo. Kartu su festivalio organizatoriais turime bendrą misiją – apjungti industrinius objektus, kultūrą ir kūrybą. Tad šįkart kartu susikibome rankomis tam, kad festivalio programa būtų dar įvairesnė, o miesto pramonės istorija sudomintų dar daugiau žmonių“, – sako „Panevėžys NOW“ turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė. Daugiau informacijos ir renginio programą rasite čia. Bilietai į renginį parduodami čia.