Naujienos

Miestas atšventė inžinerijos dieną: prabėgo visą mėnesį trukęs renginių ciklas „Inžinerija – Panevėžio DNR“

2025 04 03


Kovo mėnuo Panevėžyje – tai ne tik pavasario, bet ir inžinerijos mėnesio pradžia. Jau trečius metus iš eilės miestas švenčia Pasaulinę inžinerijos dieną su iniciatyva „Inžinerija – Panevėžio DNR“, kuri kviečia mokinius, mokytojus ir visą miesto bendruomenę pasinerti į tiksliųjų mokslų pasaulį – nuo robotikos iki realių eksperimentų ir karjeros paieškų.  

„Džiugu, kad ši šventė kasmet auga – tiek dalyvių skaičiumi, tiek idėjų įvairove. Šiemet pasirinkome robotikos temą, ir drauge su partneriais ieškojome kūrybiškų būdų, kaip suartinti mokinius su šiuo mokslu. Kvietėme ne tik į pažintines ekskursijas ar praktines dirbtuves – kūrėme inžinerinį santykį per judesį, šokį, kūrybą“, – sako Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ talentų projektų vadovė Rūta Sakalauskienė.

Robotikos tema bei šventės atidarymas Laisvės aikštėje 

Šių metų „Inžinerija – Panevėžio DNR“ renginių ciklo tema buvo skirta robotikai, sparčiai besivystančiai mokslo sričiai. Pirmasis renginių ciklo akcentas buvo Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ organizuotas atviras renginys Laisvės aikštėje, į kurį rinkosi moksleiviai, mokytojai ir visa smalsi bendruomenė. Aikštėje viskas sukosi aplink šiuolaikines technologijas: buvo galima stebėti mokslininkų eksperimentus, valdyti dronus, dalyvauti robotų dirbtuvėse, susipažinti su fizikos bei elektronikos pagrindais ir pajusti, kaip inžinerija virsta gyvu, įtraukiančiu patyrimu. 

Tarp netikėtumų – ir traktorius, kuris stabtelėjo Laisvės aikštėje. Kiekvienas norintis galėjo įlipti į jo kabiną ir iš arčiau susipažinti su mechanikos inžinerijos subtilybėmis. 

Simboliška renginio kulminacija tapo bendras miesto šokis – Panevėžio šokėjų kolektyvai judesiais atkūrė roboto formą, kviesdami prisijungti visus norinčius. Tai buvo ne tik įspūdingas reginys, bet ir dar vienas kūrybiškas būdas parodyti, kad inžinerija – tai ne vien formulės. Renginio akimirkos užfiksuotos profesionaliame video įraše, kurį galite pamatyti ČIA

                                                                                                                                                                               N. Marcinkevičiaus nuotrauka

Virš 50 veiklų visiems susidomėjusiems

Mieste veikiančios įmonės ir įstaigos kvietė į veiklas, skirtas mokinių grupėms bei atviras visuomenei – jaunimui ir suaugusiems. 

Visą mėnesį Panevėžio švietimo centras ir jo padaliniai Panevėžio regioninis STEAM atviros prieigos centras bei Panevėžio robotikos centras „RoboLabas“ kvietė į paskaitas bei edukacines veiklas, tokias kaip „Merginos inžinerijoje“, „Puzzle vakaras“, „Robotų krepšinis vs tradicinis krepšinis“.  

Panevėžio kolegija siūlė dalyvauti „Inžinerijos ekspedicijoje“ taip praktiškai išbandant įvairias inžinerinių kompetencijų reikalaujančias užduotis, KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas organizavo praktines paskaitas – „Robotai – valdyti sunku ar paprasta?“ ir „Smagioji elektronika“.

Panevėžio mokymų centras kvietė išmokti naujų dalykų skirtingose dirbtuvėse – „Gyvybė paveikslėliuose: animacijos kūrimo dirbtuvės“, „Dronų inžinerija ir pilotavimas“, „Technikos stebuklai: laidų litavimo dirbtuvės“ bei „Kadras, kuris pasakoja: fotografijos pagrindai“. 

Norinčius pasikalbėti apie galimybę rinktis inžinieriaus profesiją, Regioninis karjeros centras „Karjeras“ kvietė į individualias konsultacijas. Taip pat moksleivių grupėms organizavo vizitus į inžinerinės pramonės įmones – UAB „Adax“, AB „Panevėžio energija“, UAB „Schmitz Cargobull Baltic“, AB „Panevėžio stiklas“, UAB „IOCO PACKAGING“, Metalistas LT, UAB, HARJU ELEKTER, UAB, UAB „Premeta“, UAB „Arginta Engineering“, UAB „PKC Group Lithuania“ ir AB „Roquette Amilina“. 

                                                                                                                 P. Židonio nuotrauka

Inžinerijos patirtis per judesį 

Šiemet inžinerija Panevėžyje tapo ne tik pažinimo, bet ir judesio švente. Miesto bendruomenė buvo pakviesta į originalią iniciatyvą – išbėgti ar išvaikščioti maršrutą, kuris, žvelgiant į žemėlapį, atkartotų roboto formą. Tai tapo puikiu būdu pažvelgti į technologijas kūrybiškai, o kartu ir įtraukti visus – net tuos, kurie inžineriją paprastai mato kaip pernelyg techninę sritį. Judesio iššūkį taip pat priėmė ir jį įgyvendino Panevėžio bėgimo klubas, taip skatindamas įsitraukti miesto bendruomenę. Žaidimo dalyvių maršrutai paviešinti Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ socialiniame tinke „Facebook“, kuriame šiuo metu renkamas įdomiausias roboto maršrutas.  

Inžinerijos mėnesio metu atidaryta Maisto inžinerijos laboratorija 

Kovo 27 d. Panevėžio „Minties“ inžinerijos gimnazijoje oficialiai atidaryta Maisto inžinerijos laboratorija su modernia liofilizavimo (džiovinimo šalčiu) įranga. Ši laboratorija – dar viena galimybė mokiniams praktiškai išbandyti verslo kūrimo procesą ir inžinerinius sprendimus. 

Gimnazijoje mokiniai turi unikalią galimybę ne tik mokytis teorijos, bet ir įgyvendinti realius projektus. Juos aktyviai skatina ekonomikos ir verslumo mokytoja Rita Tėvainienė, padedanti jaunimui suprasti verslo kūrimo principus. Vienas iš pavyzdžių – mokinių įkurta bendrovė „Frostiq“, kuri inovatyviai pritaikė liofilizavimo technologiją ir sukūrė džiovintus šaltibarščius. Šis projektas jau sulaukė dėmesio Lietuvoje. Dabar, turėdami nuosavą laboratoriją su visa reikalinga įranga, mokiniai galės toliau kurti naujus maisto produktus tiesiog savo mokykloje. 

Laboratorijos atidarymo renginys subūrė miesto bendruomenę, švietimo ir verslo atstovus. Jie pabrėžė, kad inžinerinis mokymasis atveria mokiniams daugiau galimybių, o mokyklų ir verslo bendradarbiavimas padeda ugdyti ateities specialistus. Šventės metu pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp „Minties“ inžinerijos gimnazijos ir Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų.  

Iniciatyvą „Inžinerija – Panevėžio DNR” koordinavo Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW“. Inžinerijos mėnesio renginius organizavo: Panevėžio švietimo centras bei jo padaliniai: Panevėžio regioninis STEAM atviros prieigos centras ir PRC „Robolabas“, Panevėžio „Minties“ inžinerijos gimnazija, KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas, Panevėžio kolegija, Panevėžio mokymo centras, Panevėžio regioninis karjeros centras „KARJERAS“, Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“.