Panevėžio Europos paveldo dienos: kokias paslaptis slepia Panevėžio miestas?
Rugsėjo 17 d. prasideda visą savaitę trunkanti Europos paveldo dienų savaitė. Panevėžio miestas šį savaitgalį atgis – Europos paveldo dienų proga organizuojamas renginių ciklas „(Ne)pažintas Panevėžio pramoninis paveldas“. Ar žinote, kokias paslaptis slepia Panevėžio mieste esantys pastatai? Išskirtinis renginių ciklas miesto gyventojus ir svečius supažindins su turtinga Panevėžio pramonės istorija ir atskleis dar negirdėtų įdomių istorijų apie miestą.
Nemokamų ekskursijų metu galėsite ne tik pažvelgti į miesto pramonę kitu kampu, bet ir pradėsite geriau suprasti architektūrinę, istorinę ir technologinę pramonės vertę.
Panevėžys – unikalus pramonės paveldo miestas
Panevėžys dažnai tituluojamas pramonės miestu, tačiau retas kuris turi žinių apie miesto pramonės paveldo unikalumą. Iki XX a. vidurio mieste buvo pastatyti vieni pagrindinių architektūriniu požiūriu vertingų pastatų, pramoninių kompleksų kartu su istorinėmis, urbanistinėmis teritorijomis.
„Panevėžys ir pramonė yra du neatsiejami dalykai. Panevėžys jau nuo seno garsėja kaip pramonės miestas, tačiau labai nedaug žmonių žino, koks iš tikrųjų yra miesto pramonės paveldas. Miesto centre yra nemažai kultūros paveldo objektų – siaurasis geležinkelis, buvę konservų, mielių, spirito, muilo, cukraus fabrikai. Tai senosios pramonės įmonės, kurios davė pradžią pramonės plėtrai mieste daugiau negu prieš 50 metų. Ne tik Panevėžiui, bet ir Lietuvai tai buvo vienos naudingiausių įmonių ekonomine prasme. Matydami augantį miesto gyventojų ir svečių susidomėjimą miesto pramoninėmis erdvėmis, nusprendėme ekskursijų ciklo metu pristatyti žmonėms paveldo erdves, papasakoti apie turtingą Panevėžio pramonės istoriją“, – sako Panevėžio plėtros agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė.
Atskleis dar negirdėtas miesto paslaptis
Panevėžio mieste esantys seni pastatai slepia neįmintas paslaptis. Vienas iš jų – tai Kranto gatvėje stovintis pastatas, kuriame įsikūręs viešbutis. Nedaugelis žino, kad čia veikė pirmas Baltijos šalyse pramoninis malūnas. Savo laiku tai buvo vienas moderniausių malūnų, kuriame darbas vyko trimis pamainomis.
Pasak V. Reikalienės, ne tik pramonės įmonės, bet ir miesto istorija yra labai svarbi. Organizatoriai tikisi, kad po tokių ekskursijų miesto gyventojai ir svečiai praturtins žinias apie Panevėžio miesto pramonės istoriją.
„Dalis įmonių jau nebeveikia, tačiau istorijos apie jas gyvos žmonių atmintyje, gidų pasakojimuose. Kviesime pasivaikščioti centrine istorine miesto dalimi ir kartu su gidais kitaip pažvelgti į Panevėžio miesto istoriją. Norime paskatinti žmones domėtis, tyrinėti savo gimtąją aplinką. Ateityje taip pat tokias ekskursijas planuosime, nes jau dabar pastebime labai didelį susidomėjimą. Žmonės yra išsiilgę istorijų, savo miesto tyrinėjimų“, – teigia V. Reikalienė.
Renginį finansuoja Panevėžio miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Renginiai:
2021-09-17 13 val. ir 15 val. „Edukacinė kelionė laiku – Siaurukui 122“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/1gCjSjzA1
2021-09-17 17 val. Ekskursija „Apie cukrų ir cukrininkus“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/35nbKMOzp
2021-09-18 11 val. Ekskursija „Skirtingi Panevėžio veidai ir miesto nepaprastieji“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/4TzGyrMa5
2021-09-18 15 val. Ekskursija „Panevėžio pramoninis paveldas XIX a. pab.–XX a. pr.“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/14cPKb36k
2021-09-19 12 val. Orientavimosi žaidimas „(Ne)pažintas Panevėžio pramoninis paveldas“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/Nc7Ysz6R
2021-09-25 13 val. ir 15 val. „Edukacinė kelionė laiku – Siaurukui 122“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/P6GSabJa
2021-09-26 d. 12 val. Pažintinė-gastronominė ekskursija „Panevėžys, miltai ir Miltinis“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/2Dk32UO7a
Renginiai vyks lauke, tad galimybių pasas nėra privalomas, tačiau būtina dėvėti apsaugines veido priemones ir laikytis saugaus atstumo.