Naujienos

Patvirtinta Panevėžio regiono funkcinės zonos strategija

2024 07 17


Panevėžio regionas žengia į tvaraus bei ilgalaikio bendradarbiavimo principais grįstą etapą – visos šešios regiono savivaldybių tarybos vieningai patvirtino 2024–2029 metų Panevėžio regiono funkcinės zonos strategiją. Šiuo svarbiu sprendimu siekiama kurti palankią aplinką verslui ir turizmui bei kartu pagerinti paslaugų ir darbo vietų pasiekiamumą. 

„Džiaugiamės, jog rengiant Panevėžio regiono funkcinės zonos strategiją pavyko išgryninti ne tik bendras problemas, bet ir bendras galimybes jas spręsti. Bendradarbiaudami planuojame pasiekti didesnį ir tvaresnį pokytį. Esame įsitikinę, kad toks abipusis strateginis požiūris padės mūsų regionui tapti patrauklesniu ne tik čia gyvenantiems žmonėms, bet ir tiems, kurie svarsto apie persikėlimą, investicijas, studijas ar poilsį šiame regione“, – pabrėžia strategiją rengusios Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ vyriausioji verslo aplinkos projektų vadovė Jūratė Raukštienė.  

Rengiant Panevėžio regiono funkcinės zonos strategiją, numatyta spręsti bendras savivaldybių problemas išnaudojant jas siejančius ekonominius ir socialinius ryšius. Tarp šių ryšių yra aiški regiono ekonominė specializacija ir sukauptos kompetencijos, bendrų veiklų patirtys viešojo transporto bei atliekų tvarkymo paslaugų srityse, taip pat savivaldybių patirtis vystant bendrus turizmo produktus. Įgyvendinant strategiją planuojama rengti ir teikti Europos Sąjungos finansavimui projektus, kurie jungtų dvi ar daugiau teritoriškai besiribojančių savivaldybių.  

Panevėžio regione numatomi įgyvendinti projektai apims keturias pagrindines sritis: galimybių naudotis viešojo transporto bei judumo paslaugomis didinimas, įsitraukimo į atliekų rūšiavimą skatinimas, investicijas ir tvarumą skatinančių verslo objektų atnaujinimas bei turistinių objektų prieinamumo ir interaktyvumo gerinimas. Savivaldybės numato kartu vykdyti regiono investicinio potencialo ir tam tinkamos infrastruktūros viešinimo veiklas, įgyvendinti bendras komunikacines kampanijas.  

Didinant viešojo transporto naudojimą Panevėžio ir Pasvalio rajono savivaldybėse planuojama įdiegti vienodą elektroninio bilieto sistemą, kuri leis vietos gyventojams patogiau keliauti tarp miesto ir kaimo vietovių kartu mažinant aplinkos taršą. Taip pat numatoma įsteigti judumo paslaugų teikimo centrą, kurio pagalba visų Panevėžio regiono, išskyrus miesto, savivaldybių gyventojai skambučio ar elektroninės programėlės pagalba galės išsikviesti automobilį, padėsiantį jiems pasiekti reikiamas socialinių paslaugų įstaigas.

Siekiant atkreipti dėmesį į aplinkos taršą planuojama plėsti atliekų surinkimo ir dalijimosi aikštelių tinklą. Tokiu būdu regiono gyventojai galėtų patogiai ir atsakingai palikti nebenaudojamus daiktus.  

Investicijų ir tvarumą skatinančių verslo objektų atnaujinimo metu Panevėžio rajone, Biržuose ir Rokiškyje ketinama įsteigti  bendradarbystės erdves, skirtas stiprinti smulkų ir vidutinį verslą tiek įsteigimo, tiek vėlesnės veiklos metu. Atviros infrastruktūrinės zonos su modernia darbui skirta įranga bei vykdomos veiklos skatins aktyviau steigtis smulkesniems ir vidutiniams verslo subjektams, formuoti kompetencijas ir įgūdžius. Šios erdvės orientuosis į verslo plėtrą ir suteiks regiono gyventojams ne tik patogią darbo vietą bet ir pasiūlys pasinaudoti specializuotomis darbo priemonėmis, kurias jie galės naudoti išbandydami norimas teikti verslo paslaugas prieš paverčiant jas asmeniniu verslu. Didelis dėmesys bus skiriamas kompetencijoms verslumo srityje formuoti, tam numatoma organizuoti renginius bei teikti konsultacijas. Ši iniciatyva kurs dinamišką verslo aplinką ir bendruomenės infrastruktūrą, pritraukiant naujus investuotojus bei skatinant jau esančius verslus plėstis bei diegti inovacijas. 

Siekiant padidinti lankytinų objektų prieinamumą ir pagerinti turizmo veiklos koordinavimą, savivaldybės įsitrauks į bendrą turizmo paslaugų koordinavimą. Apsijungiant per bendrus, regiono išskirtinumą atskleidžiančius maršrutus, reprezentuojančius Panevėžio regiono lankytinus objektus, planuojama vykdyti  komunikacijos kampanijas, kurios pristatys regioną tiek vietiniams gyventojams, tiek turistams iš Lietuvos ir užsienio šalių. Tokiu būdu bus siekiama padidinti turistų srautus į Panevėžio regioną, skatinti vietos ekonomiką ir kurti tvarią bei patrauklią turizmo infrastruktūrą.   

Panevėžio miesto savivaldybė

Panevėžio miesto savivaldybėje planuojama išplėsti jau veikiančio viešojo transporto e-bilieto naudojimo teritoriją, įtraukiant Panevėžio ir Pasvalio rajonų savivaldybes, siekiant pagerinti ir supaprastinti susisiekimo galimybes vietos gyventojams.

Panevėžyje bus plečiamas didelių gabaritų atliekų surinkimo ir dalijimosi tinklas, kad miesto ir rajono gyventojai galėtų lengvai juo naudotis. Senamiesčio gatvėje planuojama aikštelė, kurioje tiek miesto, tiek rajono gyventojai galės patogiai ir atsakingai palikti nebenaudojamus daiktus, kad šie galėtų rasti naujus šeimininkus. Siekiant skatinti atliekų rūšiavimą ir didinti visuomenės sąmoningumą aplinkosaugos klausimais, šį projektą lydės komunikacijos kampanija, vykdoma kartu su kitomis savivaldybėmis.  

Panevėžio rajono savivaldybė

Panevėžio rajono savivaldybėje planuojama atnaujinti dažniausiai naudojamas autobusų stoteles bei įdiegti e-bilieto sistemą. Gerinant verslo aplinką dėmesys bus skiriamas socialinės ir kūrybinės ekonomikos iniciatyvoms, įskaitant bendradarbystės centro, skirto skaitmeninių kūrybinių industrijų veiklai, steigimą Alantos g. 40, Velžio miestelyje. Šios iniciatyvos kurs dinamišką verslo aplinką bei išplės tam tinkamos infrastruktūros pasiūlą.

Siekiant padidinti lankytinų objektų prieinamumą ir patrauklumą, planuojama įrengti mažosios architektūros elementus, informacinius stendus ir įdiegti kitus interaktyvumą didinančius skaitmeninius sprendimus šalia šių vietovių: Upytės-Tarnagalos (Čičinsko) piliakalnio, Burvelio alkakalnio, Naudvario, Puziniškio, Liberiškio ir Daniliškio dvarų, Smilgių Šv. Jurgio bažnyčios, Nauradų akmens, Pašilių stumbryno ir miško, partizanų žeminių, Krekenavos regioninio parko ir Upytės tradicinių amatų centro. 

Pasvalio rajono savivaldybė

Pasvalio rajone planuojama įdiegti e-bilieto sistemą ir atnaujinti autobusų stotį. Taip pat prisijungti prie rajonų savivaldybių tinklo dėl bendro judumo paslaugų administravimo, įsigyti elektromobilių bei įrengti įkrovimo stoteles. Atliekų tvarkymui Saločių miestelyje bus steigiama didelių gabaritų atliekų surinkimo  ir dalinimosi aikštelė.   

Numatoma modernizuoti ir išplėsti pramoninei bei komercinei veiklai tinkamas teritorijas. Pasvalio mieste planuojama įrengti bei investicijoms pritaikyti teritorijas Mūšos g., Vilniaus g. 52 ir 54, Pasvalio rajone – Paberžių g., Valakėlių km. 

Siekiant padidinti lankytinų objektų prieinamumą ir patrauklumą planuojama įrengti mažosios architektūros elementus, informacinius stendus bei įdiegti  kitus interaktyvumą didinančius skaitmeninius sprendimus šalia šių vietovių: smegduobės „Įdubala“, Migonių (Šimonių) piliakalnio, Joniškėlio, Pajiešmenių ir Gulbinėnų dvarų, Daujėnų Šv. Jėzaus Vardo bažnyčios, Pušaloto sinagogos, Pumpėnų karmelitų vienuolyno komplekso, Lėvens upės pakrantės (Nepriklausomybės g), Žalsvojo šaltinio, Raubonių malūno, Pasvalio krašto muziejaus padalinio – Girnų ir dubenuotųjų akmenų ekspozicijos, Smegduobių parko, Pasvalio kultūros ir poilsio parko, Joniškėlio skulptūrų parko.  

Biržų rajono savivaldybė

Biržų rajono savivaldybė planuoja bendradarbiauti su kitomis regiono savivaldybėmis dėl bendro judumo paslaugų administravimo bei  veiklų koordinavimo skambučių centre. Judumo paslaugai teikti numatoma įsigyti elektromobilių ir įrengti įkrovimo stotelių. Be to, bus viešinamas rūšiuojamų atliekų surinkimo tinklas, kuris skatins gyventojus aktyviau dalyvauti atliekų rūšiavime ir naudotis dalijimosi aikštelėmis. 

Numatoma modernizuoti ir išplėsti pramoninei bei komercinei veiklai tinkamas teritorijas. Planuojama įrengti ir investicijoms pritaikyti teritorijas Biržų m., tarp Pavasario, Devynbalsių ir Laužadiškio, bei Tiekimo ir Plento gatvių. Gerinant verslo aplinką J. Janonio g. 2, Biržuose bus steigiamas bendradarbystės centras, skirtas turizmo ir su juo susijusių veiklų plėtojimui. Šios iniciatyvos kurs dinamišką verslo aplinką bei išplės tam tinkamos infrastruktūros pasiūlą.  

Siekiant padidinti lankytinų objektų prieinamumą ir patrauklumą planuojama įrengti objektų lankymui reikalingą infrastruktūrą, mažosios architektūros elementus, informacinius stendus bei diegti kitus interaktyvumą didinančius skaitmeninius sprendimus šalia šių vietovių: Karvės olos, Kirkilų karstinių ežerėlių, Astravo dvaro sodybos, Biržų pilies, Šv. Jono Krikštytojo  ir Biržų evangelikų reformatų bažnyčių, Širvėnos ežero ir Agluonos upės  (Žvejų g.), Pabiržės parko, Likėnų parko, A. Dauguviečio parko, Vabalninko miesto centrinio parko bei Biržų miesto istorinės dalies.

Kupiškio rajono savivaldybė

Kupiškio rajono savivaldybė planuoja bendradarbiauti su kitomis regiono savivaldybėmis dėl bendro judumo paslaugų administravimo bei veiklų koordinavimo skambučių centre. Judumo paslaugai teikti numatoma įsigyti elektromobilių ir įrengti įkrovimo stotelių. Numatoma stiprinti rūšiuojamų atliekų surinkimo tinklą Subačiaus seniūnijoje, plėtojant atliekų rūšiavimo ir dalijimosi aikštelių infrastruktūrą bei viešinti su atliekų rūšiavimu susijusią informaciją.

Siekiant padidinti lankytinų objektų prieinamumą ir patrauklumą planuojama įrengti mažosios architektūros elementus, informacinius stendus bei diegti kitus interaktyvumą didinančius skaitmeninius sprendimus šalia šių vietovių: Aukštupėnų, Stirniškių ir Papilių piliakalnių, Adomynės ir Palevenės dvarų, Palėvenėlės Šv. Mergelės Marijos, Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų, Šv. Domininko bažnyčių bei Dominikonų vienuolyno ansamblio, Kupiškio etnografijos muziejaus, Šmidto malūno, Noriūnų dvaro sodybos, Kazio Šimonio parko, Uošvės liežuvio salos, Lėvens kraštovaizdžio draustinio teritorijos ir Aukštupėnų kaimo, Kupiškio marių pakrantės.  

Rokiškio rajono savivaldybė 

Rokiškio rajono savivaldybė planuoja bendradarbiauti su kitomis regiono savivaldybėmis dėl bendro judumo paslaugų administravimo bei veiklų koordinavimo skambučių centre. Judumo paslaugai teikti numatoma įsigyti elektromobilių ir įrengti įkrovimo stotelių. Numatoma stiprinti rūšiuojamų atliekų surinkimo tinklą Obelių mieste, plėtojant atliekų rūšiavimo ir dalijimosi aikštelių infrastruktūrą bei viešinti su atliekų rūšiavimu susijusią informaciją.   

Siekiant modernizuoti bei išplėsti pramoninei ir komercinei veiklai tinkamas teritorijas bus pašalinti investicijoms tinkamų teritorijų trūkumai ir plėtojamos naujos teritorijos Rokiškio mieste. Tai apims komercinių paskirties objektų plėtrą tarp Topolių, Pandėlio ir Pagojės gatvių, kur planuojama išvystyti dešimt sklypų, bei pramonės ir sandėliavimo objektų plėtrą Pramonės, Jūžintų, Miškininkų, Strazdelio, A. Matulkos ir Stoties gatvių kvartale, kur planuojama išvystyti keturis sklypus. Gerinant verslo aplinką P. Širvio g. 1, Rokiškyje bus steigiamas bendradarbystės centras, skirtas socialinio verslo skatinimui (orientuotas į smulkią gamybą, žaliosios ekonomikos sprendimų taikymą). Šios iniciatyvos kurs dinamišką verslo aplinką bei išplės tam tinkamos infrastruktūros pasiūlą.  

Siekiant padidinti lankytinų objektų prieinamumą ir patrauklumą, planuojama įrengti mažosios architektūros elementus, informacinius stendus ir diegti kitus interaktyvumą didinančius skaitmeninius sprendimus šalia šių vietovių: Juodonių piliakalnio, Alksnių kalno, Kalnočių piliakalnio, Rokiškio dvaro sodybos, Salų dvaro, Rokiškio Šv. Apaštalo evangelisto Mato, Onuškio Šv. Arkangelo Mykolo ir Salų Šv. Kryžiaus bažnyčių,  Bobriškio sentikių cerkvės, Bradesių stovyklavietės, Rokiškio I–II ir IV–V tvenkinių, Obelių Laisvės kovų muziejaus „Partizanų bunkerio“ bei „Tremtinių trobelės“ ir L. Šepkos parko. 

Patvirtintoje regiono funkcinės zonos strategijoje numatyta įgyvendinti planuojamų veiksmų už 42 439 054 eurų. Strategijoje apžvelgiama esama ekonominė ir turizmo sektoriaus situacija, išskiriamos bendros regiono problemos, poreikiai ir potencialas.