Savaitgalį prasideda XIX-asis Bistrampolio festivalis
Šį sekmadienį – birželio 13 dieną – 17 valandą Panevėžio rajone, Kučių kaime esančiame Bistrampolio dvare prasideda jau XIX-asis Bistrampolio festivalis. Šiais metais atidarymo renginys yra skirtas Gedulo ir vilties dienai bei 1941 m. birželio mėnesio sukilimo 80-osioms metinėms paminėti.
Spalvinga festivalio programa
Atidarymo renginio metu bus pasidalyta mintimis bei įžvalgomis apie sukilimą, o programą papildys poezijos bei muzikos skambesiai. 2021-ieji paskelbti poeto Vytauto Mačernio metais, todėl pasitinkant poeto gimimo metinių šimtmetį, teatro ir kino aktoriai, dainų autoriai ir atlikėjai suvienijo jėgas bei parengė specialią programą.
Poeto V. Mačernio „Vizijas“ skaitys aktorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, skaitovas Vladas Bagdonas. Sužadinti lietuvių poezijos troškulį pasirengęs ir dainuojantis aktorius Gediminas Storpirštis, kuris šį kartą į savo gretas pakvietė prisijungti ir jaunąją dainų kūrėją, atlikėją Živilę Mackevičiūtę.
Iš karto po muzikinės programos lankytojams bus rodomas VšĮ Bistrampolio dvaras prodiusuotas filmas „Korbiko Madona – tremtinių motina“.
Jame pasakojama apie Sibiro lietuvių tremtinių kapus bei visų tremtinių kančių simboliu tapusią Švč. Mergelės Marijos skulptūrą. Ją išdrožė Jonas Maldutis (1927–2012), į lagerį išsiųstas būdamas Linkuvos (Pakruojo r.) gimnazistu.
Jau aštuonerius metus Bistrampolio dvaras bendradarbiauja su vietos bendruomenėmis Rusijoje, kur tvarko, atnaujina ir prižiūri Lietuvių tremtinių kapus, kurių visame Sibire yra per 600.
Šilta draugystė yra užsimezgusi su Buriatijos bei Irkutsko lietuvių bendruomenėmis – būtent šių bendruomenių nariai ir vietos gyventojai tvarko bei prižiūri kapavietes. Medžiaga dokumentiniam filmui surinkta 2019 metais, ekspedicijos į Buriatijos, Irkutsko ir Krasnojarsko sritis metu.
Filme netrūksta istorijų apie per eilę metų nuveiktus darbus ir rezultatus, kalbinami vietos gyventojai, lietuvių bendrijų vadovai. Išskirtinis dėmesys skiriamas Madonos skulptūrai, kuri praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje buvo pastatyta netoli Sajanų kalnų esančiose Korbiko gyvenvietės kapinėse.
Tęsis iki rudens
„Jau antrus metus iš eilės susiduriame su iššūkiais rengiant festivalio programą. Pandemija ir visoje Lietuvoje paskelbtas karantinas gerokai pakoregavo planus tiek pernai, tiek šįmet. Kaip ir visiems renginių organizatoriams, tenka prisiderinti prie susiklosčiusių aplinkybių, ribojimų ir pan. Neprarandame vilties, kad įsibėgėjus vasarai, festivalis po truputį sugrįš į įprastą ritmą, kuomet daugelį renginių galėsime planuoti iš anksto“, – sako Bistrampolio dvaro vadybininkė, festivalio organizatorė Kristina Kriugiškienė.
Pasak organizatorių, didžioji dalis festivalio renginių yra numatomi dvaro parke, o rudenėjant tikimasi lankytojus pakviesti ir į koncertų salę.
„Jau devynioliktus metus siekiame pagyvinti kultūrinį gyvenimą Panevėžio rajone, supažindinti su krašto istorija, kultūros paveldu, pristatyti Lietuvos ir kitų pasaulio šalių profesionalius muzikinius kolektyvus, suteikti galimybę pamatyti ir išgirsti įvairaus žanro atlikėjus“, – pastebi K. Kriugiškienė.
Anot jos, XIX-ąjį Bistrampolio festivalį planuojama tęsti iki rudens.
„Numatomas džiazo virtuozų pasirodymas, išvažiuojamojo festivalio sesija, o liepos 31 d. vyks jau tradicine tapusi Bistrampolio diena. Šią dieną vyks žirgų konkūro varžybos Bistrampolio taurei laimėti, muzikinę programą dovanos fortepijono virtuozai iš Lenkijos, Frederiko Šopeno festivalio „Chopin en Vacances“ dalyviai. Tikimės, jog kiekvienas festivalio lankytojas ras sau tinkančią muzikinę programą ir Bistrampolio dvaras vėl prisipildys šventinėmis festivalio nuotaikomis bei šventiniu šurmuliu.“
Sukilimas rašytiniuose šaltiniuose
Istorija byloja, jog Birželio sukilimą nuo 1940 pabaigos planavo Lietuvos aktyvistų fronto (LAF; įkurtas 1940 11 17 K. Škirpos iniciatyva Berlyne) steigėjai, Lietuvos išlaisvinimą sieję su nacių Vokietijos kariuomenės žygiu į Rytus. Kovai rengėsi Tautinio darbo apsauga, tapusi LAF ginkluotų būrių užuomazga, kitos nelegalios antisovietinės organizacijos ir grupės. Kai kurios jų palaikė ryšius su LAF Berlyne, gaudavo nurodymų kaip kurti organizacijos padalinius ir elgtis prasidėjus karui. Sukilimo centru tapo Kaunas. Žymesni sukilimo vadovai: L. Butkevičius, A. Damušis, V. Nasevičius, P. Padalis, L. Prapuolenis, B. Stasiukaitis.
Birželio sukilimo pradžia sutapo su SSRS–Vokietijos karo pradžia (1941 06 22). Jau birželio 22-osios vakare Kaune buvo užimtas radiofonas (radijo studija; pradėta rengtis transliacijoms), netrukus – radijo stotis. Birželio 23-iosios rytą į studiją lydimas kelių sukilėlių kariškių atvyko LAF įgaliotinis L. Prapuolenis ir perskaitė Lietuvos valstybės atkūrimo deklaraciją, paskelbė Lietuvos laikinosios vyriausybės sudėtį, buvo sugrotas Lietuvos himnas. Per radiją paskelbus apie Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimą, kovą pradėjo LAF būriai, pasipriešinimas besitraukiančiai SSRS kariuomenei išplito visoje Lietuvoje. Atkakliausios kovos vyko Kaune. Nemaži sukilėlių būriai susidarė Metalo, Drobės fabrikuose. Sukilėliai dažniausiai veikė nedideliais būriais: saugojo nuo plėšimo turtą, patruliavo miesto gatvėse, apšaudydavo besitraukiančius sovietinius karinius dalinius, bandė įsigyti ginklų, teikė medicininę pagalbą. Sukilimo partizanams vadovavo stichiškai susidaręs Vietinės apsaugos štabas. Kaune veikė 26, miesto apylinkėse – dar 16 partizanų būrių; iš viso jie turėjo apie 3400 kovotojų.
Renginys yra nemokamas, jis vyks dvaro parke. Lankytojų prašome laikytis visų tuo metu galiojančių karantino rekomendacijų ir saugoti save bei kitus.
Informacija: Bistrampolio dvaras