Vis daugiau lietuvių grįžta į tėvynę ir renkasi regionus: „būgštavimų neturėtų būti, galimybių tikrai yra“
Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, pernai į mūsų šalį atvykusių buvo 20 tūkst. daugiau nei išvykusiųjų, o tai kone dvigubai daugiau nei užpernai. Be to, pirmą kartą per trisdešimt metų beveik visose savivaldybėse pasiektas teigiamas Lietuvos piliečių migracijos balansas – daugiau sugrįžo, nei išvyko. Pasak Ž. Maurico, praėjusieji metai ypatingi ir tuo, kad dauguma grįžusiųjų gyventi rinkosi regionus.
„Ta migracija, tikėtina, bus ir toliau, bet bent jau nebebus vienpusio eismo gatvė, kaip būdavo iki šiol. Reiškia, tik emigruodavo visi ir būdavo toks įspūdis, kad regiono nelaukia jokia šviesi ateitis, tai dabar matome tikrai pasikeitusias tendencijas“, – komentavo ekonomistas.
Panevėžio miesto savivaldybė yra įdiegusi komunikacinę platformą svetur išvykusiems ir ketinantiems grįžti panevėžiečiams, jiems suteikiama visa informacija apie galimybes gyventi čia. Panevėžio miesto meras sako, kad tiek užklausų, kiek gauta pernai, dar nėra buvę. Labiausiai tautiečius domina, ar miestas yra pasirengęs priimti vaikus į švietimo įstaigas.
„Veikia išlyginamoji grupė vaikams, kurie apskritai nekalba lietuviškai, todėl čia būgštavimų neturėtų būti, galimybių tikrai yra, pasiruošta, mokyklos tai žino ir laukia“, – sakė Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas.
Kaip pagrindinę paskatą sugrįžti ekonomistai įvardija Lietuvos ekonomikos augimą – jis buvo spartesnis nei daugelyje Europos Sąjungos valstybių, o pasirinkimą gyventi regionuose lėmė investicijos į viešąją infrastruktūrą.
„Lyginant su Europos didmiesčiais, mūsų regionai turi tikrai nemažai privalumų. Daugiau erdvės, pigesnis nekilnojamasis turtas ir bendra gyvenimo kokybė daugeliu atveju yra geresnė“, – sakė Ž. Mauricas.
Prognozuojama, kad išmoktos pandemijos pamokos, atrasta galimybė dirbti nuotoliniu būdu turės įtakos dar didesniam tautiečių norui grįžti į regionus. Jau dabar daugelyje Europos didmiesčių pastebimos tendencijos, kad darbuotojai, galintys dirbti nuotoliniu būdu, persikrausto gyventi į mažesnius miestus.
Visą straipsnį skaitykite portale lrt.lt
Informacija ir nuotrauka: lrt.lt