Panevėžio „Ekranas“ – didžiausia galerija po atviru dangumi Lietuvoje
Panevėžys visada buvo tituluojamas pramonės miestu, todėl nieko keisto, kad pirmasis Lietuvoje pradėjo vystyti pramoninį turizmą.
Daugiau apie pramoninį turizmą Panevėžyje skaitykite čia: https://welovelithuania.com/pramones-ir-meno-sinteze-panevezyje/
Pramonė ir panevėžiečių gyvenimas nuo seno buvo labai glaudžiai susiję, o miesto fabrikuose ir gamyklose dirbo ištisos kartos.
Buvusi didžiausia miesto gamykla „Ekranas“ vienaip ar kitaip paveikė beveik kiekvieno Panevėžio gyventojo gyvenimą ir buvo net vadinama savotišku miestu mieste.
1962 – 2006 metais veikusi gamykla užėmė įspūdingą beveik 50 hektarų teritoriją, kurioje rugsėjį atidaryta didžiausia Lietuvoje galerija po atviru dangumi „Dabarties Ekranas“.
Ant buvusios kineskopų gamyklos pastatų sienų, keturiolikoje skirtingų vietų nugulė didelio formato urbanistinis menas – freskos, kuriose pasitelkiant fotografijas ir grafinį dizainą išgauti praeities ir dabarties vaizdiniai.
Parodos autoriai Dan Hermouet ir Vaidos Andrijauskaitė neofreskose įamžino čia dirbusių žmonių akis, taip pat menininkai bendravo net su 70 žmonių, atrinko įdomiausius ir geriausiai Panevėžio miesto bei „Ekrano“ istoriją atspindinčius pasakojimus, kuriuos kaip audio gidą galima klausytis vaikštant po galeriją.
„Freskose pasakojamos asmenybių istorijos per emocines išraiškas – užfiksuoti žmonių akių ir veidų fragmentai atkreipia dėmesį į gyvenimo laikinumą, trapumą ir mūsų palikimą. Taip pat – dabarties ir praeities sankirtą, ne tik miesto pasikeitimą, bet ir vertybių išlaikymą. Šis projektas yra aliuzija ir į kadaise „Ekrane“ gamintus ir plačiai žinomus kineskopus, tapusius svarbia miesto istorijos dalimi. Pati gamykla anksčiau irgi buvo neatsiejama Panevėžio dalis, kadaise strategine reikšme net „didesnė“ už patį miestą“, – apie projektą pasakoja viena jo autorių Vaida Andrijauskaitė.
Aplankyti parodą galima bet kuriuo metu. Visos audio gido istorijos pasiekiamos nuskanavus šalia freskų esantį QR kodą.
Daugiau apie galeriją sužinoti, ją aplankyti galima ir virtualioje erdvėje, ten pat rasite ir parodą lydinčias audio gido istorijas: https://robo-labas.lt/dabarties-ekranas/
Informacija: WeLoveLithuania