Panevėžyje atgyja Skaistakalnio parkas: atidaromas kūrybiškumo centras Pragiedruliai
Ilgą laiką stovėjęs niekam nereikalingas ir neliečiamas menininko Juozo Čerkesio-Besparnio raudonplytis dvaras – Pragiedruliai, esantis Skaistakalnio parke, pagaliau suremontuotas ir jau gegužės 13 dieną pravers duris. Kūrybiškumo centro vadovas Saulius Leonavičius tikisi, kad Pragiedruliai, bus naudingi tiek panevėžiečiams, tiek ir miesto svečiams.
Naujasis kūrybiškumo centras kuriamas turtingą istoriją turinčioje vietoje, taip įprasminant J. Čerkeso-Besparnio atminimą, jo puoselėtas idėjas pritaikant šiuolaikinės visuomenės poreikiams.
Po Pirmojo pasaulinio karo poetas J. Čerkesas iš Rusijos drauge su šeima grįžo į Panevėžį, kur nusipirkęs žemės sklypą dabartinio Skaistakalnio parko teritorijoje pasistatė tuomet itin modernų raudonplytį namą. Aplink pasodino daug medžių ir mylimą sodybą Žagienio upelio vingyje pavadino Pragiedruliais.
Joje tarpukariu mielai lankydavosi literatai, teisininkai, pedagogai ir kiti šviesuoliai. Sodyboje kirtosi iškilių, Lietuvą kūrusių žmonių keliai, skleidėsi idėjos, klestėjo menas, kūryba ir muzika.
Dabar į rekonstruotą sodybą sugrįžta kultūra ir menas. Čia įsikurs taikomojo teatro, taikomosios dailės, audio-videostudijos bei menininkų rezidencija. Panevėžiečiai bei miesto svečiai galės jungtis prie atvirų dirbtuvių, edukacinių programų bei socialiai įtraukiančių meno formų.
Atsakingas žingsnis
Kūrybiškumo centro vadovo konkursą laimėjęs Saulius Leonavičius bus atsakingas už Pragiedrulių centro veiklą, projektus ir rezidencijas.
Pasak S. Leonavičiaus, užimti šias pareigas yra intriguojantis ir atsakingas žingsnis.
„Esu tarpsritinis menininkas, mano interesų laukas – performatyvios, dalyvavimo praktikos, intervencijos, institucinė kritika. Esu baigęs doktorantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Eilę metų dalyvauju meno projektuose, parodose Lietuvoje ir užsienyje. Lygia greta dirbau komunikacijos, marketingo srityje. Kaupiau patirtį lyderiaujančiose reklamos agentūrose, kaip meno vadovas ir kūrybininkas. Galimybė prisijungti prie Pragiedrulių kūrybiškumo centro veiklos, atvykti gyventi į Panevėžį man yra intriguojantis, ir atsakingas žingsnis. Dėkoju už galimybę ir linkiu mums visiems šauniai Pragiedrėti!“, – save pristatė S. Leonavičius.
Panevėžio kūrybiškumo centras
Naujasis kūrybiškumo centras įkurtas turtingą istoriją turinčioje vietoje, taip įprasminant J. Čerkeso-Besparnio atminimą, jo puoselėtas idėjas pritaikant šiuolaikinės visuomenės poreikiams.
Anot Pragiedrulių kūrybiškumo centro bendrųjų erdvių kuratorės Martynos Žakevičiūtės ir edukatorės Jolitos Puleikytės, pastatas buvo atrenovuotas su tikslu pritraukti visuomenę ir atgaivinti meną Panevėžyje.
„Šis Juozo Čerkesio dvaras yra skirtas visiems meną mėgstantiems ir norintiems jį pamėgti panevėžiečiams. Jau visai netrukus jis bus pristatytas, kaip Panevėžio kūrybiškumo centras“, – teigė bendrųjų erdvių kuratorė M. Žakevičiūtė.
„Pragiedrulių kūrybiškumo centras įteigtas, norint atsižvelgti į visus visuomenės poreikius. Veiklos numatytos tokios, kad jos būtų pritaikytos visoms amžiaus grupėms, tuo pačiu ir neįgaliesiems. Daugiausiai užsiėmimų vyks su mokyklinio amžiaus vaikais, bet ieškome ir kitų perspektyvų, jog visi miestiečiai galėtų atrasti saviraiškos veiklų. Pagrindinis tikslas – prikelti meną Panevėžio mieste“, – aiškino edukatorė J. Puleikytė.
Duris atvers jau gegužę
Pragiedrulių kūrybiškumo centras duris atvers gegužės 13 dieną.
Anot Pragiedrulių bendrųjų erdvių kuratorės M. Žakevičiūtės, iškilmingas centro atidarymas vyks visą savaitę – nuo gegužės 13 dienos iki gegužės 20 dienos.
„Atidarymo savaitė bus intensyvi. Gegužės 13 dieną parodų erdvėje atidarysime pirmąją parodą. Taip pat turėsime sodų dirbtuves, atributikos dirbtuves, kur bus galima pasigaminti specialius marškinėlius ir kitus naudingus dalykus. Taip pat vyks ekskursijos, dailės studijos, analoginės fotografijos studijos. Vykdysime daugybę įvairių veiklų. O gegužės 20 d. vyks Gatvės muzikos diena ir šią dieną vainikuosime muzikos garsais, sodų dirbtuvių uždarymu“, – apie renginius pasakojo M. Žakevičiūtė.
Ne visos paslaugos mokamos
Pasak Panevėžio kūrybiškumo centro edukatorės J. Puleikytės, kai kurios paslaugos bus mokamos, bet didžioji jų dalis – nemokamos.
„Užsiėmimai būtų orientuoti į kūrybiškumo ugdymą, nes norime, kad daugelis suprastų, jog gali išmokti papildomų naujovių ir meno subtilybių. Tikiuosi, kad pavyks įtikinti žmones, jog kurti – nuostabu, nes nėra nei blogo, nei gero kūrinio, svarbu vykstantis procesas. Kai kurie užsiėmimai bus mokami, tačiau daugelis kitų veiklų – nemokamos“, – teigė edukatorė.
Informacija: Jp.lt