Naujienos

Iššūkiai Lietuvos pramonei: kokie sprendimai padės sustiprinti įmones?

2020 12 10


Pandemijos metu įmonėms iškilę trikdžiai išryškino verslų silpnąsias vietas, tarp kurių – nepakankama ar nesama skaitmenizacija, o taip pat  ir tiekimo sutrikimai įvairiose pramonės šakose. Pandemija praeis, tačiau ateityje kils naujų iššūkių ir problemos nedings – rūpintis verslo stiprinimu reikia jau dabar. Apie tai, kokie prevenciniai sprendimai gali padėti Lietuvos pramonei auginti atsparumą, Panevėžio plėtros agentūros inicijuotame renginyje „Pramonės skaitmeninimas – kaip šį iššūkį Panevėžio regiono verslui paversti galimybe?“ diskutavo sričių specialistai ir ekspertai. 

Vienas būdų įmonėms stiprėti – jėgų suvienijimas ir bendrų sprendimų paieška. Štai Europos Sąjungoje veikiantys industriniai aljansai – perspektyvi erdvė ieškoti partnerių savo verslui.

„Įmonės turėtų apsvarstyti galimybę dalyvauti aljansų veikloje ir aktyviau naudotis buvimo ES nare privalumais“, — sako UAB „PPMI Group“ tyrimų vadovas Mantas Pupinis, pridurdamas, kad taip pat galima dalyvauti ir kituose Europos Sąjungos projektuose.

Bendradarbiavimo galimybių išnaudojimas

Šalia bendradarbiavimo su įmonėmis verta svarstyti ir kolaboracijas su universitetais. „PPMI Group“ šiuo metu rengia studiją „Lietuvos pramonės integravimas į Europos ir pasaulinės vertės grandines“, kuriame jau ryškėja konkrečios įžvalgos.

„Rekomenduojamas verslo ir universitetų bendradarbiavimas, grįstas konkrečiais vertę kuriančiais tikslais. Verslas ir universitetai turėtų koncentruotis į labai konkrečias komercializuojamas veiklas, iš kurių būtų gaunama pridėtinė vertė“, – teigia M. Pupinis. Pasak jo, skatinti kooperuotis reikėtų formuluojant tam tikras misijas ir projektus, kuriuose viešasis sektorius norėtų bendrų verslo ir universitetų pastangų.

Įsitinklinimas – ateities sėkmei reikalinga bendradarbiavimo forma 

Pandemijos metu ypač išryškėjo įmonių įsitinklinimo trūkumas. Sutrikus tiekimo grandinei, įmonės pradėjo ieškoti tiekėjų Lietuvoje, tačiau vienas tiekėjas gali būti nepajėgus užpildyti atsiradusią spragą ir vykdyti užsakymus. Tad, anot „PPMI Group“ tyrimų vadovo, nenuostabu, jog pandemija buvo postūmis didelėms įmonėms ieškoti didesnių tiekėjų tinklų.

„Dabar – geras laikas įmonėms bandyti užmegzti kontaktus su didelėmis Europos įmonėmis ir įsitraukti į jų tiekėjų tinklus. Tuo pačiu – galvoti apie savo tiekėjų tinklus, būtina pagalvoti, kaip juos diversifikuoti“, – pažymi M. Pupinis.

Sėkmingo įsitinklinimo ne pramonėje pavyzdys – Lietuvos inovacijų centro (LIC) valdomas Europos skaitmeninių inovacijų centras „EDIH4IAE.LT“, apjungiantis mokslo ir technologijų potencialą. Tiesa, jis ir pats skatina įmonių bendradarbiavimą ieškant sprendimų šiandienos iššūkiams. Šio tarptautinio projekto tikslas – efektyvinti pramonės, maisto ir energetikos sektorių skaitmeninę transformaciją, o iniciatyva jau integravosi į tarptautinius tinklus.

„Jau vyksta diskusijos, derinami veiksmai, dalyvaujama konkurse su daugiau kaip 11 panašių organizacijų Europoje tam, kad verslui būtų galima pasiūlyti platesnį paslaugų spektrą“, – tikina LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas Artūras Jakubavičius.

Vietinio verslo stiprinimas

Proga įsilieti į tarptautinę rinką gali tapti ir vietinių verslų auginimas. „Pavyzdžiui, Panevėžio regiono augimas yra santykinai stipriai pagrįstas vietinių įmonių augimu, palyginus su Lietuvos vidurkiu. Šiam ir kitiems regionams su tokia tendencija galima pozityvi strategija – dar labiau stiprinti vietines įmones ir tuo pat metu pritraukti papildančias užsienio investicijas“, – pastebi M. Pupinis.

„PPMI Group“ atstovas teigia, jog verta į investicijas žiūrėti išmaniai ir specifiškai, o ne bandyti pritraukti bet ką, kas šiek tiek sugriautų egzistuojančią sistemą ir atimtų darbuotojus iš įmonių, kurios jau ir taip veikia labai gerai.

Kalbėdamas apie Panevėžio atvejį, M. Pupinis pabrėžia, jog čia netrūksta įmonių, kurios yra labai inovatyvios ir tikrai galėtų konkuruoti su daugeliu užsienio įmonių, o dėl sėkmingo tokios strategijos taikymo yra  žinoma Suomija:  „Šalis stipriai remia vietinį pramonės augimą ir laikosi atvirai rezervuoto požiūrio į tiesiogines užsienio investicijas, nebando specialiai pritraukti įmonių, kurios galėtų konkuruoti su jų vietinėmis, nacionalinio kapitalo įmonėmis.“

Panevėžys – gerasis pavyzdys šalyje

Panevėžyje sparčiai besivystanti pramonė, taikanti gamybos automatizacijos ir skaitmeninimo sprendimus, šiandien gali būti vadinama geruoju pavyzdžiu šalyje. Seminare dalyvavę ekspertai pabrėžė, kad galimybių didinti verslo atsparumą yra – tereikia burtis stiprinant bendrą konkurencinį pranašumą, plėsti veikslo apimtis jungiantis į Europos vertės grandines bei priimti tam reikiamus veiklos skaitmeninimo sprendimus – šie veiksmai leistų miesto įmonėms dar labiau sustiprinti pozicijas Pramonės 4.0 srityje.