Naujienos

Panevėžio institucijos bendradarbiaus kuriant naujiems gyventojams dar draugiškesnį miestą

2020 12 07


Miesto verslams garsiai skelbiant apie kvalifikuotos darbo jėgos stoką, darančią įtaką jų konkurencingumui, Panevėžys imasi iniciatyvos, skatinančios į miestą pritraukti naujų gyventojų, galinčių papildyti trūkstamų darbuotojų gretas. Panevėžio plėtros agentūra, Panevėžio miesto savivaldybės administracija ir dar keturios mieste veikiančios institucijos susitarė bendradarbiauti kuriant naujiems gyventojams dar draugiškesnį miestą ir kartu įgyvendinti iniciatyvą „Panevėžys – draugiškas naujiems gyventojams“.

„Pandemijos įtaka darbo rinkai, palietusiai ne vieną verslo sektorių visame pasaulyje, gali tapti ir galimybe paskatinti išvykusiuosius apsvarstyti sprendimą grįžti į Panevėžį. Pastebime, kad tiek verslas, kuriantis naujas darbo vietas, tiek viešosios įstaigos įgyvendina puikių naujiems gyventojams skirtų iniciatyvų. Manome, kad apjungdami pajėgas tobulinant atvykstantiems teikiamas paslaugas, pristatant miesto išskirtinumą, karjeros kūrimo galimybes bei mieste vykstančius teigiamus pokyčius, galime tapti labiau matomi svarstantiems galimybę grįžti į Lietuvą ar net paskatinti juos priimti šį sprendimą,“ – sako iniciatyvos koordinatorė, Panevėžio plėtros agentūros atstovė Jūratė Raukštienė.

Prie Panevėžio plėtros agentūros iniciatyvos prisijungė Panevėžio miesto savivaldybės administracija, Panevėžio teritorinė ligonių kasa, Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio klientų aptarnavimo departamentas, Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Panevėžio skyrius, VšĮ Panevėžio mokslo ir technologijų parkas.

Prisijungusios institucijos susitarė vienyti jėgas ir sukurti bendradarbiaujančių specialistų tinklą, padedantį spręsti kliūtis, su kuriomis susiduria atvykstantieji, sudarant sąlygas kokybiškam aptarnavimui ir efektyviai informacijos sklaidos galimybei. Taip siekiama prisidėti prie sėkmingos atvykstančiųjų integracijos, suteikiant informaciją ir paslaugas vieno langelio principu.

Imtis šios iniciatyvos agentūrą paskatino Panevėžio verslo atstovai, akcentuojantys kvalifikuotos darbo jėgos stoką, darančią įtaką jų konkurencingumui. Agentūra taip pat rėmėsi ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“, besirūpinančios naujų investuotojų pritraukimu į šalį, įžvalgomis dėl veiksmų plano, galinčio padėti Lietuvos savivaldybėms pritraukti ir išlaikyti talentus.

Panevėžio plėtros agentūra domėjosi ir pačių atvykstančiųjų nuomone – kas juos paskatino grįžti į Panevėžį, kokius nuogąstavimus ir lūkesčius jie siejo su mūsų miestu. Interviu dalyvavo tiek užsienyje, tiek didžiuosiuose Lietuvos miestuose studijavę panevėžiečiai, išvykę ieškoti didesnio darbo užmokesčio ar semtis profesinės patirties. Šiandien jau tapę miesto gyventojais, buvę išvykusieji teigė, kad nenusivylė savo pasirinkimu grįžti gyventi į Panevėžio miestą, o dauguma juos stabdžiusių nuogąstavimų dėl ilgo dokumentų tvarkymo proceso, darbo galimybių, vaikų adaptacijos mokykloje ar darželyje, laisvalaikio praleidimo galimybių pasirodė nepagrįsti.

Pirmasis institucijų susitikimas dėl iniciatyvos vystymo vyko gruodžio 4 dieną. Jame dalyvavęs migracijos informacijos centro „Renkuosi Lietuvą“ vadovas Vaidotas Ilgius akcentavo miesto institucijų darnaus darbo svarbą kuriant sistemingą atvykstantiems į Lietuvą gyventojams paslaugų sistemą. „Itin aktualu bendradarbiauti ir koordinuotai suteikti pagalbą atvykstančiajam, sprendžiant įvairius su jo integracija susijusius klausimus, taip optimizuojant ir trumpinant kelią, padedantį surasti jiems reikiamus sprendimus“, – sakė V. Ilgius.

Panevėžyje veikiančios įmonės „Automatikos sistemos“ atstovė Karolina Audickienė susitikime taip pat teigė, kad tokios iniciatyvos labai reikalingos miestui, nes žmogiškųjų išteklių pritraukimas yra kritiškai svarbus plėtrą planuojančioms įmonėms.

Susitikimo metu prie iniciatyvos prisijungusių Panevėžyje veikiančių institucijų atstovai dalijosi patirtimi aptarnaujant į miestą atvykstančius naujus gyventojus. Diskusija atskleidė, kad klausimų, susijusių su kiekvieno atvykstančiojo situacijos unikalumu, kyla įvairių, todėl vieno tiesaus kelio jų sprendimui nėra. Susitikimo dalyviai teigė didelį dėmesį skiriantys aktualios informacijos viešinimui, elektroninių paslaugų diegimui, tačiau ne visi ketinantys atvykti tai žino ir jomis naudojasi.

Didelė atsakomybė pritraukiant į miestą naujus gyventojus tenka ir pačiam verslui. „Susitikime nuskambėjo atvejis, kada užsienyje gyvenanti ir į Panevėžį norinti sugrįžti lietuvė, nepaisant teigiamai įvertinto jos gyvenimo aprašymo, buvo pašalinta iš darbuotojų atrankos proceso, dar prieš pirmąjį karantiną įmonei nesutikus organizuoti darbo pokalbio nuotoliniu būdu. Tikimės, kad mūsų iniciatyva, į kurią sieksime įtraukti ir vietos verslą, padės tokių atvejų ateityje išvengti“, – sako J. Raukštienė.

Tikimasi, kad ilgainiui prie iniciatyvos prisijungs ir kitos institucijos bei bendruomeninės miesto organizacijos, galinčios prisidėti prie spartesnės atvykstančiųjų integracijos, taip paskatinant vis didesnį gyventojų pritraukimą į Panevėžį. Kitas susitikimas tolesniems bendriems institucijų žingsniams planuoti bus rengiamas sausio mėnesį.

ATVEJO ANALIZĖ IR PASIŪLYMAI EKOSISTEMOS ATVYKSTANTIEMS GYVENTI Į PANEVĖŽĮ TOBULINIMUI >>>

Iniciatyva organizuojama įgyvendinant Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamą verslo plėtros sąlygų gerinimo projektą „Aplinkos verslui gerinimas Panevėžyje“.